НАТО ја покачи воената готовност на над 300 илјади војници | Правдико

Правдико

   

НАТО ја покачи воената готовност на над 300 илјади војници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Повеќе од 300 илјади војници се ставени во состојба на висока воена готовност заради растечките тензии меѓу Русија и балтичките земји.

20130220_130220-cfi_rdax_775x517

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека се надева оти на тој начин ќе се овозможи војниците во борбени ситуации да реагираат поефикасно, пренесува Independent.

Во октомври беше соопштено дека НАТО подготвува мобилизација на уште 4000 војници на руската граница со балтичките земји, што ќе биде најголемата мобилизација од периодот на Студената војна. Војниците ќе бидат повикани од земјите членки на Алијансата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико