НАТО почнува голема воена вежба на Медитеранот | Правдико

Правдико

   

НАТО почнува голема воена вежба на Медитеранот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

НАТО денеска почнува воена вежба на копно, во вода и во воздух, која според Алијансата ќе биде најголем тест за нејзината воена способност од 2002 година.

10_Steadfast_Jazz_2013

Тринеделната вежба „Периодот на трозабецот“ ќе се одржи во замислен африкански регион, наречен Соротон, управуван од непријателски диктатори, каде почнал терористички бунт и каде царува етничка тензија.

Најважниот дел од вежбата ќе почне по тренингот на воените сили претходно овој месец, со учество на високи претставници на НАТО во Сицилија и ќе продолжи на италијанска, шпанска и португалска територија.

Околу 36 илјади војници и цивили, 130 авиони, 16 хеликоптери и 60 бродови и подморници ќе земат учество во вежбата.

Во неа учествуваат 30 држави, вклучувајќи ја Украина и членките на Африканската унија. Русија е поканета да ја следи вежбата како набљудувач.

Претставници на НАТО ги демантираа тврдењата, дека вежбата е насочена против Москва и покрај тоа што со неа се тестираат новите сили за брзо реагирање на Алијансата, создадени минатата година како одговор на дејствувањето на Русија во Украина.

Извор: 24Вести 

Препорачуваме

Партнери на Правдико