Негувателката што малтретираше старица осудена на десет месеци затвор | Правдико

Правдико

   

Негувателката што малтретираше старица осудена на десет месеци затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шеесет и четиригодишната негувателка, која беше обвинета за малтретирање старица во населбата Кисела Вода е осудена на десет месеци затворска казна. Обвинетата пред судот го признала делото.

osnoven-sud-skopje-1

Судот на обвинетата ѝ одреди продолжување на мерката притвор до правосилноста на одлуката.

Насилството било откриено на 21 декември минатата година, кога синот на жртвата ги видел снимките од поставениот видеонадзор во станот каде што живеела неговата мајка, која ѝ била доверена на чување на обвинетата.

На снимките забележал како обвинетата ја удира со раце старицата, ја тегне за коса и ја турка на креветот.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико