Неизвесно укинувањето на К-15, преговорите продолжуваат | Правдико

Правдико

   

Неизвесно укинувањето на К-15, преговорите продолжуваат

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Исплатата на регресот за годишен одмор К-15 најверојатно нема да се укине. Разговорите меѓу Организацијата на работодавачи и Сојузот на синдикатите ќе продолжат за да се утврдат модалитетите, начинот и висината за исплата на регрес за годишен одмор.

112232

Општиот колективен договор во кој е утврдена исплатата на регресот К15 е потпишан меѓу ССМ и Организацијата на работодавачи, затоа и преговорите за К-15 односно регресот се исклучиво одговорност на ОРМ но и на пошироката деловна заедница, велат од Бизнис Конфедерацијата на Македонија.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико