Неработни денови за месец април 2018 | Правдико

Правдико

   

Неработни денови за месец април 2018

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во месец април 2018 година неработни денови се:

За сите граѓани на РМ

– 09 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар

За граѓаните од православна вероисповед

– 06 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден

За граѓаните од католичка вероисповед

– 02 aприл (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден

За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ

– 08 април (недела), Меѓународен ден на Ромите

Поврзани статии:

-Слободни денови кои ви следуват по закон

Препорачуваме

Партнери на Правдико