Правдико

   

Неработини денови за месец јануари 2017

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во месец јануари 2017 година, неработни денови се:

За сите граѓани на РМ

• 01 јануари (недела), Нова Година, односно 02 јануари (понеделник) е неработен ден

• 07 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар.

За граѓаните од православна вероисповед

• 06 јануари (петок), Бадник, ден пред Божик

• 19 јануари (четврток), Богојавление (Водици).

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ

• 27 јануари (петок), Свети Сава.

Поврзани статии:

-Слободни денови кои ви следуват по закон

Партнери на Правдико