Неработни денови за месец јануари 2016 | Правдико

Правдико

   

Неработни денови за месец јануари 2016

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија во јануари 2016 година неработни денови се:

За сите граѓани на РМ 

  • 01 јануари (петок), Нова Година
  • 07 јануари (четврток), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар

За граѓаните од православна вероисповед

  • 06 јануари (среда), Бадник, ден пред Божик
  • 19 јануари (вторник), Богојавление (Водици)

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ

  • 27 јануари (среда), Свети Сава

Препорачуваме

Партнери на Правдико