Неработни денови за месец мај 2015 | Правдико

Правдико

   

Неработни денови за месец мај 2015

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

koi-se-nerabotni-denovi-vo-2015-godina-206208Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2015  година неработни денови за месец мај се:

• 01 мај (петок), Ден на трудот

• 24 мај (недела) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители, односно 25 мај (понеделник) е неработен ден

За граѓаните од православна вероисповед

• 29 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ

• 23 мај (сабота), Национален ден на Власите

–ПРАВДИКО–

Партнери на Правдико