Неработни денови за месец ноември и декември 2016 | Правдико

Правдико

   

Неработни денови за месец ноември и декември 2016

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во месец ноември и декември 2016 година, неработни денови се:

За сите граѓани на РМ

  • 8 декември (четврток), “Св. Климент Охридски”

За граѓаните од католичка вероисповед

  • 01 ноември (вторник), Празникот на сите светци
  • 25 декември (недела), првиот ден на Божик

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

  • 22 ноември (вторник), Ден на Албанската азбука

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ

  • 21 декември (среда), Ден на настава на турски јазик

Препорачуваме

Партнери на Правдико