Нигерија: Антикорупциската комисија обвинета за корупција | Правдико

Правдико

   

Нигерија: Антикорупциската комисија обвинета за корупција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

408169_lagos_sgПретседателот на антикорупциската комисија на Нигерија, задолжен за економски и финансиски криминал, ќе треба пред Сенатот да одговори на обвинувањата за проневера од милијарди долари.

Ибрахим Ламорде и други официјални претставници на Комисијата за борба против корупцијата се наводно во спрега со банките и агенциите за недвижности, кои заедно проневериле скоро 15 милијарди долари .

Случајот е пријавен од сопственик на една компанија кој  приложил докази за тоа. .

Обвинението е покренато во време додека Антикорупциската комисија тврди дека ги извршуваат ветувањата на новиот претседател на Нигерија, Мухамауд Бухари за искоренување на корупцијата.

Обвиненијата против Ламордеа и неговите комисии се политички мотивирани, соопшти портпаролот на Комисијата Вилсон Ујуварен во вторникот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико