Нигериска сојузна држава воведе кастрација и смртна казна за силувачите | Правдико

Правдико

   

Нигериска сојузна држава воведе кастрација и смртна казна за силувачите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Гувернерот на нигериската сојузна држава Кадуна го одобри законот со кој се воведува кастрација и смртна казна за осудени силувачи.

На мажите кои силувале лице под 14 години им се заканува кастрација и смртна казна, објави на „Твитер“ гувернерот на западната држава Кадуна, Насир ал-Руфаи.


Жените силувачи ќе бидат казнети со отстранување на јајцеводите и смртна казна, се додава во твитот.

На осудените силувачи на жртви над 14 години, покрај кастрација и отстранување на јајцеводите, им се заканува и доживотен затвор.

Нема официјална статистика за силување во Нигерија, но според извештајот на УНИЦЕФ од 2015 година, едно од четири девојчиња и едно од 10 момчиња се жртви на сексуално насилство пред да наполнат 18 години.

Новиот закон во конзервативната сојузна држава Кадуна е најстрогиот закон во западноафриканската земја.

Во преостанатите 36 држави, силувачите се соочуваат со затвор од 12 години или доживотен затвор, но ниедна не спроведува кастрација.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико