Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ | Правдико

Правдико

   

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Причина за одлагањето е што не дојдоа ниту адвокатите на Никола Груевски и на Кирил Божиновски ниту обвинетиот Божиновски.

Адвокатите го известиле судот дека се спречени да присуствуваат на рочиштето поради присуство на друго рочиште и поради патување во странство. На судењето немаше присутен ниту обвинител од СЈО.

Следното рочиште е закажано за 19 септември.

Во „Талир 2“ обвинети се бегалецот Никола Груевски и ексгенералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски. Според СЈО, злоупотребувајќи ја службената положба, тие овозможиле правното лице ДГ ‘Бетон’ АД Скопје да го изгради седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Во времето на обезбедување на услугата фирмата имала склучено договори за јавни набавки со државни органи и јавни установи или претпријатија во спротивно на Законот за политичките партии, Законот за финансирање на политичките партии и Законот за облигационите односи.

Пред судот веќе се води постапка за предметот „Талир“ за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Според обвиненителниот акт од СЈО, обвинетите во „Талир“ незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници од разни луѓе.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико