Никола Саздовски бил убиен на свиреп и безмилосен начин, поднесено обвинение за убиство против две лица | Правдико

Правдико

   

Никола Саздовски бил убиен на свиреп и безмилосен начин, поднесено обвинение за убиство против две лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение со предлог за продолжување на мерката притвор против две лица за убиството на Никола Саздовски.

На обвинетите им се става на товар дека заеднички и на свиреп начин го убиле Саздовски. Убиството се случи на 29 јуни на автобуска постојка во Автокоманда.

„Обвинетите на 29 јуни околу 17.45 часот на булеварот Александар Македонски во Скопје, на автобуската постојка пред фабриката ‘Алкалоид’, му пристапиле на оштетениот и му побарале лична карта. Кога оштетениот им ја покажал личната карта, обвинетите неочекувано започнале заедно истовремено да го удираат со боксови во пределот на главата и градите. Од силните удари оштетениот загубил рамнотежа, паднал на тротоарот, по што обвинетите без милост, истовремено и со силни удари продолжиле со клоци да го удираат по главата и градите“, се наведува во обвинението.

Од ударите Никола добил тешки телесни повреди и западнал во коматозна состојба. Тој бил пренесен на Ургентниот центар при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Истиот ден бил пренесен во Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување, каде што на 9 јули починал, а лекарите констатирале мозочна смрт.

Поради опасност од бегство и оправдан страв дека може да влијаат на сведоците, обвинител предложи на двете обвинети лица да им биде продолжен притворот. Од Обвинителството наведуваат дека во текот на истражната постапка обвинетите биле испитани и дале своја одбрана.

Против третото осомничено лице, за кое Обвинителството исто така водеше истражна постапка за истото кривично дело како соизвршител заедно со двајцата сега обвинети, е прекината истражната постапка. „Со оглед на тоа што третоосомничениот сè уште им е недостапен на државните органи, за ова лице за кое е распишана домашна и меѓународна потерница истражната постапка ќе продолжи во моментот кога ќе им биде достапно на државните органи“, велат од Обвинителството.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико