Норвешкиот суд: Према Брејвик не се постапува нехумано | Правдико

Правдико

   

Норвешки суд: Спрема Брејвик не се постапува нехумано

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Спрема норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик не се постапува нечовечки бидејќи се одржува во изолација во затвор, пресуди норвешкиот суд.

Брејвик не е, ниту бил подложен на мачење, ниту пак спрема него се однесувале нечовечки, наведено е во одлуката на судот, објави АФП.

Брејвик (37), кој беше осуден за масовно убиство и тероризам во 2012 година на 21 година затвор, се пожали на условите во затворот и дека престојува во самица.

Окружниот суд во Осло во април минатата година пресуди во негова корист, во која се наведува дека норвешката држава е виновна за “нечовечки и понижувачки” третман на Брејвик, потсетува АФП.

Постапката за шест дена по жалбата на Брејвик дека ги прекршиле човековите права беше завршена во средината на јануари.

Од неговото апсење, Брејвик се одржува одделно од другите затвореници, но неговите адвокати тврдат дека тоа е штетно за неговото ментално здравје.

Неговиот адвокат Остин Сторвик рече дека тоа е “човек кој седи сам во малиот затвор од 2012 година”.

Тој рече дека не помога тоа што Брејвик еднаш неделно е посетуван лицето назначено од затворот, бидејќи тоа е платена работа.

Брејвик рекол дека самицата му нанела штета и направила да биде порадикален во неговите нео-нацистички верувања.

Претставник на државата рече дека напорите да се најде човек кој ќе го посетува ќе покаже дека “власта се потрудила да ја поправи ситуацијата.”

Партнери на Правдико