Нов закон во Црна Гора за донирање органи - секој е потенцијален донатор | Правдико

Правдико

   

Нов закон во Црна Гора за донирање органи – секој е потенцијален донатор

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.
Does it matter where it comes from if it helps you out?

Does it matter where it comes from if it helps you out?

Црна Гора усвои нов закон за трансплантација на човечки органи, според кој сите починати луѓе, се потенцијални донатори, освен за време на живот не се изјасниле поинаку.

Овај т.н. Институт за претпоставената согласност предизвика различни реакции во јавноста, иако за донацијата е потребна и согласност од семејството на донаторот.

Инаку, до сега е направено само една трансплантација на органи во Црна Гора.

Голем број на луѓе се на листата на чекање за органи

Во Црна Гора, 39 луѓе чекаат трансплантација на бубрег, а девет на црниот дроб. За другите органи Министерството за здравство нема податоци.

Практиката со која починатиот ги донира органите ако претходно имал потпишано донаторска картичка беше заменета со новиот закон и т.н.. претпоставената согласност – со што секој е потенцијален донатор, ако не се изјаснил поинаку претходно. Сепак согласноста од семејството е задолжителна.

Во Црна Гора се донираат органи од 2012 година, а донорската картичка досега ја потпишаа 314 луѓе. Поединци имаат различни ставови во врска со новиот закон.

Препорачуваме

Партнери на Правдико