Правдико

   

Нови 30 дена притвор за eксдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Нови 30 дена притвор му одреди кривичниот суд во Скопје на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Владимир Атанасовски, потврдија оттаму за „Макфакс“.

Неговиот адвокат, Јордан Апостолски, за „Макфакс“ рече дека одлуката на првостепениот суд сe` уште не ја добил, но дека ќе ја обжали пред Апелациониот суд.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го осомнични Атанасовски за кривичното дело „здружување заради непријателска дејност“, откако на минатогодишните рочишта на судењето за настаните од 27 април, некои од обвинетите го посочија како организатор на насилниот упад во Собранието, заедно со други лица.

Владимир Атанасовски на чело на УБК застана на крајот на 2016 година, кога од функцијата замина тогашниот директор, Сашо Мијалков, кој пак, два дена пред Нова година беше пуштен во куќен притвор.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико