Нови апсења во Будва | Правдико

Правдико

   

Нови апсења во Будва

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Неколку лица се уапсени во Будва поради наводна вмешаност во сомнителни активности во градот, изјавија медиумите во Подгорица.

Sveti_Stefan,_Montenegro

Полицијата и обвинителството до сега не излегоја со изјава за случајот, а некои медиуми изјавуваат дека меѓу уапсените се лица од Будва, Подгорица, Котор, како и близок пријател на висок функционер на владејачката Демократска партија на социјалистите, Светозар Маровиќ.

Маровиќ беше уапсен во декември под сомнение дека е водач на организирана група која го оштетила локалниот буџет за дестина милиони евра.

Според извештаите на медиумите утринава меѓу уапсените е и поранешниот шеф на безбедноста, Светозар Маровиќ, и Боро Делиќ, кој е сопственик на агенција за недвижности.

Будва со месеци ја тресат скандали, и од летото се уапсени повеќе поранешни лидери и функционери на властите во Будва, обвинети за мултимилионски штети на градот.

Меѓу осомничените се на синот и братот на Светозар Маровиќ, Милош и Драган, како и неговата стрина и поранешен шеф на локалниот катастар, Мирјана.

Препорачуваме

Партнери на Правдико