Нови апсења во Франција поради нападот во Ница | Правдико

Правдико

   

Нови апсења во Франција поради нападот во Ница

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Француската полиција вчера уапсила 11 лица кои се осомничени дека се вмешани во јулскиот напад во Ница, во кој загинаа 86 лица.

f-manhunt-a-20150110-860x680

Се верува дека тие му доставувале оружје на Мухамед Булел, кој на 14 јули со камион влета на шеталиштето полно со луѓе.

Антитероритичките единици уапсиле 10 осомничени во Ница и еден во Нант.
Истражувачите сметаат дека тие го снабдувале со оружје и му давале логистичка помош на Булел.

Француските медиуми јавуваат дека најмалку еден од осомничените е со албанско потекло. Сите уапсени се осомничени дека се поврзани со албанска двојка која уште во јули беше уапсена поради тоа што му доставувала оружје на напаѓачот.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико