Германската влада одобри нови мерки за мигрантите | Правдико

Правдико

   

Германската влада одобри нови мерки за мигрантите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата на Германија одобри нов пакет мерки кои треба да и помогнат на државата да се справи со интеграцијата на околу 1,1 милион мигранти, кои минатата година пристигнаа во земјата, соопшти денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Angela-Merkel (1)

– Мислам дека е ова е важен чекор – изјави Меркел, додавајќи дека мерките се насочени кон балансирање на нови „можности и задолженија“ за мигрантите.

Сепак, мерките, кои вклучуваат проширување на курсевите за ориентирање на мигрантите и покус рок на чекање за курсевите за интеграција, пред да почнат да се применуваат мора да бидат одобрени во Парламентот.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико