Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“ | Правдико

Правдико

   

Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“ на СЈО денеска треба да се одржат во кривичнот суд во Скопје. Случајот „Траекторија” се наоѓа во доказна постапка и во него се обвинети експремиерот Никола Груевски, на кого му се суди во отсуство, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и ексдиректорот на ЈП „Државни патишта“, Љупчо Георгиевски.

Според обвинението на СЈО, тие во 2012 година и 2013 година презеле повеќе дејства со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања. Со тоа му нанеле штета на буџетот од најмалку 155 милиони евра.

Во „Тендери“, пак, првообвинета е ексминистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска за тендерот за извршување градежни работи во Музејот на македонската борба за државност и самостојност од проектот „Скопје 2014“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико