Новиот устав на Куба го отвора патот за истополови бракови и приватна сопственост | Правдико

Правдико

   

Новиот устав на Куба го отвора патот за истополови бракови и приватна сопственост

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На Куба денеска почнува дебата за новиот нацрт-устав, кој вклучува и признавање на правото на приватна сопственост и можност за легализирање на истополовите бракови, но исто така во документот не се спомнува комунистичкото општество.

 

Граѓаните на Куба ќе расправаат за новиот нацрт-устав на 135.000 јавни форуми, вклучувајќи ги и работните места и градските окрузи, до средината на ноември. Заклучоците ќе им бидат предадени на парламентарците што ќе го напишат конечниот предлог на уставот, кој граѓаните ќе го направат на референдумот во февруари 2019 година.

Нацртот веќе доби зелено светло во парламентот. Ако биде усвоен во финалната верзија, ќе го замени постојниот напишан во 1976 година.

Иако во документот не се спомнува комунистичкото општество, се потврдуваат социјалистичката природа на политичкиот систем и водечката улога на Комунистичката партија.

Првпат во уставот се воведува улогата на премиерот, а бројот на претседателските мандати е ограничен на два.

Предложените измени ги водеше поранешниот претседател Раул Кастро, кој беше на власт од 2008 до април 2018 година. Раул Кастро овозможи внимателно отворање на пазарот, а со новиот устав ќе им се даде значење на странските инвестиции.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико