Новите банкноти ќе бидат со новото име на Народната банка | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Новите банкноти ќе бидат со новото име на Народната банка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со одлуки објавени во „Службен весник“ потпишани од гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска, банкнотите од 10 и 500 денари ќе го добијат новото име на Народната банка. Во одлуката пишува: „Народна банка на Република Македонија“, се заменува со зборовите „Народна банка на Република Северна Македонија“.

Како што е веќе објавено, десетици институции ќе добијат нови имиња, табли, логоа, веб-страници и документи по промената на државното име. На градовите Македонски Брод и Македонска Каменица нема да им се менува името, а нема  да има промени ниту во химната.

Што се однесува до Македонската академија за наука и уметности (МАНУ), се водат разговори со академиците и кога ќе имаат информации ќе бидат соопштени.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико