Правдико

   

Ново рочиште за „Сопот“ – ќе бидат сослушани сведоците

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска продолжува судското рочиште за предметот „Сопот“ во кој 10 лица се обвинети за тероризам. На денешното рочиште треба да се сослушаат сведоците.

Одложувањето на претходното рочиште беше направено по барање на одбраната поради промена на судиите во кривичниот совет и поради фактот што специјалното јавно обвинителство го застапува обвинението. Адвокатот Вулнет Пачуку од судијката Деана Груевска-Илиевска побара повеќе време за подготовка на одбраната.

Во случајот „Сопот“ обвинети се 10 лица за смртта на двајца полски војници и еден македонски државјанин кои загинаа во 2003 година кога теренско возило на НАТО нагази на мина.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико