Ново рочиште за „Титаник“ на СЈО | Правдико

Правдико

   

Ново рочиште за „Титаник“ на СЈО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

За денеска во Кривичниот суд е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ на СЈО.

Во предметот „Титаник“ обвинети се дваесетина лица, меѓу кои и експремиерот и бегалец Никола Груевски, ексминистрите Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, како и Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски и уште неколкумина.

Според обвинението на СЈО, обвинетите се гонат за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико