Нуланд можеби ќе дојде во регионот, САД ќе соопштат ако дојде во Скопје | Правдико

Правдико

   

Нуланд можеби ќе дојде во регионот, САД ќе соопштат ако дојде во Скопје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Помошничката на државниот секретар на САД за Европа и за Евроазија, Викторија Нуланд, има многу патувања во регионот. Доколку нејзините патувања ја вклучат и Македонија, Стејт департментот ќе излезе со посебно соопштение, изјавија за „Мета“ од американската амбасада во Скопје.

viktoria-nuland

Во јавноста деновиве се зборува и за можноста Нуланд да се вклучи во преговорите за решавање на политичката криза кога сите можности би биле исцрпени.

Преговорите помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, завршија со неуспех минатата недела во Брисел.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико