Обама: Тероризмот не може да се запре со воена сила | Правдико

Правдико

   

Обама: Тероризмот не може да се запре со воена сила

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американскиот претседал објави мислење во весникот Лос Анџелес Тајмс пред неговиот говор на самитот за насилнички екстремизам што се одржува во Вашингтон.

OBAMA-AP PHOTO_8

Американскиот претседал Барак Обама вели дека светот треба да се спротивстави на регрутерите и пропагандистите за насилнички екстремизам бидејќи воена сила не може да го запре тероризмот.

Американскиот лидер го понуди своето размислување во напис објавен во Лос Анџелес Тајмс пред говорот подоцна во денот, на самитот во Вашингтон за борба и превенција на насилничкиот екстремизам.

„Знаеме дека само со воена сила не може да се реши овој проблем“, пишува Обама. „Ниту пак можеме едноставно да ги отстраниме терорирстите кои убиваат невини цивили. Ние исто така  треба да се спротивставиме на насилничките екстремисти – пропагандисти, регрутери и овозможувачи – кои директно може да не се ангажирани во терористички акти, но кои радикализираат, регрутираат и подбуцнуваат  други тоа да го прават.“

Извор: Глас на Америка

Препорачуваме

Партнери на Правдико