ОБСЕ со прв извештај за активностите и предметите на СЈО | Правдико

Правдико

   

ОБСЕ со прв извештај за активностите и предметите на СЈО

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира првиот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство.

На презентацијата најавено е присуство на в.д. шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Џефри Голдстин и на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Најавено е обраќање и на поранешната судијка во Европскиот суд за човековите права Мирјана Лазарова – Трајковска, која ќе говори за СЈО низ призмата на практиката во европските судови и меѓународните стандарди за правично судење.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико