Oбука на тема “Соработка со сведоците и жртвите на кривични дела” | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Oбука на тема “Соработка со сведоците и жртвите на кривични дела”

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

logo (1)Здружението на јавните обвинители во Република Македонија и Отсекот за владеење на правото при Мисијата на ОБСЕ во Скопје, организираат обука во врска со сведоците и жртвите во кривичната постапка, малолетниците како сведоци или жртви и начинот на нивото испитување. Фокусот на обуката е ставен на улогата на правосудната полиција во предистражната и истражната постапка во врска со вештините и начините на испитување на полнолетни и малолетни лица заради собирање известувања за кривичното дело, сторителот или други важни околности за делото; испитување на сведоците и жртвите како сведоци во постапката; форензична евалуација; регионални искуство , стандарди за постапување на јавниот обвинител со децата како жртви, оштетени и сведоци итн.

Обуката на тема “Соработка со сведоците и жртвите на кривични дела” ќе се одржи на 9 – 10 октомври 2014 година /четврток и петок/ во хотел ТЦЦ Гранд Плаза во Скопје со почеток во 09.30 часот.

Организаторот на семинарот ги покрива трошоците околу сместувањето, храната и патувањето на учесниците.

Сите колеги кои се заинтересирани да земат активно учество на оваа обука, задолжително да се пријават во Адвокатска комора на Република Македонија на емаил: lawyermk@mba.org.mkнајдоцна до 03 Октомври 2014 година.

Извор: Адвокатска комора на РМ

Препорачуваме

Партнери на Правдико