Обвинение против новинар на ,,Инфомакс” за оддавање службена тајна | Правдико

Правдико

   

Обвинение против новинар на ,,Инфомакс” за оддавање службена тајна

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против новинар на порталот ,,Инфомакс” за кривично дело  оддавање службена тајна од член 360 став 1 од Кривичниот законик.

„Обвинетиот на 23 август, преку интернет-порталот www.infomax.mk на јавноста им ги сторил достапни податоците што претставуваат службена тајна. Имено, тој ја објавил првата страница од записник за примање кривична пријава од едно лице заведен во Основното јавно обвинителство за гонење  организиран криминал и корупција”, се наведува во соопштението.

Обвинителството го поднесе обвинението до Основниот кривичен суд Скопје откако по објавата на записникот на споменатиот интернет-портал беа направени потребните проверки и беа обезбедени материјалните докази за наведеното кривично дело, согласно Законот за кривична постапка.

Во поглед на околностите на кои овој записник е излезен од списите на предметот и како е предаден на обвинетиот новинар за да биде објавен, обвинителството ќе поведе кривична постапка доколку утврди кое лице го предало и за тоа обезбеди докази, се додава во соопштението.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико