Обвинение за креаторот и за администраторот на групата „Јавна соба“​ | Правдико

Правдико

   

Обвинение за креаторот и за администраторот на групата „Јавна соба“​

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против две лица на возраст од 32 и 21 година, кои се товарат за кривично дело производство и дистрибуција на детска порнографија.

Во периодот од 19 декември 2019 година до јануари минатата година, двајцата обвинети, како основач и модератор на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“, се грижеле за содржини што се споделуваат од членовите на групата. но свесно дозволиле на групата да се објават полови дејства со дете.

„Бидејќи сѐ уште постои опасност од бегство, можност да влијаат врз сведоците/оштетените и да ги прикриваат трагите за стореното дело, како и да го повторат кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд – Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за двајцата обвинети“, велат од Обвинителството.

На социјалната мрежа „Телеграм“ оваа група веќе е згасната. Обвинителството во предметот поведе постапка за ова кривично дело бидејќи во текот на предистрагата беа обезбедени материјални докази што упатуваат токму на оваа правна квалификација.

Предметот во јавноста познат како „Јавна соба 2“ е во фаза на предистражна постапка. Основното јавно обвинителство Скопје преку Министерството за внатрешни работи, на 27.1.2021 година се обрати до Меѓународниот сервис-провајдер за услуги „Телеграм“, за да ги добие реалните податоци за корисничките профили на креаторите, администраторите и членовите на групата. До овој момент од социјалната мрежа „Телеграм“ не е добиен одговор на ваквото барање. Овие податоци се неопходни со цел да се утврди идентитетот и Обвинителството да може кривично-правно да постапува против лицата инволвирани во оваа група.

Од тие причини Јавното обвинителство ги искористи и механизмите на меѓународна правна помош, па во согласност со позитивните домашни и меѓународни прописи податоците ги побара од Обединетото Кралство. До овој момент не е пристигнат одговор на ова барање.

Инаку, за утврдување кривична одговорност во групата „Јавна соба 2“, во согласност со својата надлежност, постапуваат повеќе јавни обвинителства во државата.

Во Основното јавно обвинителство Велес во врска со „Јавна соба 2“ оформен е предмет и донесена е наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење на основано сомнение дека го сторило кривичното дело производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193-а став 3 во врска со став 2. Имено, при вештачење на мобилниот телефон на осомничениот пронајдени се видеозаписи со детска порнографија.

Во Основното јавно обвинителство Битола оформен е предмет во врска со „Јавна соба 2“. Обвинителството издаде наредби за вештачење на ЦД и на мобилен телефон во насока на прибирање материјални докази и утврдување факти во предметот. По пристигнување на извештајот од извршеното вештачење, ќе биде донесена одлука за натамошниот тек на постапката.

Се постапува и во Кавадарци, каде што во тек е прибирање материјали и докази за кои Обвинителството во моментот не е во можност да сподели детали.

Оформен предмет има и во Основното јавно обвинителство Прилеп, каде што од пријавеното лице се одземени два мобилни телефона и издадена е наредба за нивно вештачење.

Во зависност од обезбедените вербални и материјални докази во текот на претходната постапка овие предмети поврзани со групата „Јавна соба 2“, ќе биде одредена и правната квалификација, која ќе произлезе за наведените кривично-правни настани.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико