Обвинение за неовластено држење оружје | Правдико

Правдико

   

Обвинение за неовластено држење оружје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По спроведување на истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против 38-годишен скопјанец кој го сторил кривичното дело –  Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

Во домот на обвинетиот на улица „Дижонска“ во Скопје, на 26 јуни 2020 година, при вршење на претрес пронајдено е оружје – револвер ZASTAVA, калибар 357 Magnum и 6 куршуми. Огненото оружје, кое обвинетиот неовластено го држел, е одземено од овластените службени лица.

Со поднесување на Обвинителниот акт, јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје  достави и предлог за продолжување на мерката притвор за обвинетиот,  поради опасност од бегство и можност тој да го повтори делото.

Препорачуваме

Партнери на Правдико