Обвинение за разбојник кој на драматичен начин ограбил мобиларница на Бит-пазар | Правдико

Правдико

   

Обвинение за разбојник кој на драматичен начин ограбил мобиларница на Бит-пазар

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе обвинение против едно лице кое се товари дека сторило кривични дела разбојништво и тешка кражба.

Како што информираат од обвинителството, на 23 јануари годинава во придружба на уште едно лице, разбојникот влегол во продажен салон на оператор на мобилна телефонија во близина на Бит-пазар и со употреба на сила и сериозна закана по животот на еден од вработените, одзел 96.500 денари.

Обвинетиот претходно ја разгледал поставеноста на безбедносните камери и проверил колку вработени се присутни во продажниот салон, а потоа се обидел да украде изложен мобилен телефон, по што се вклучил безбедносниот звучен аларм.

Во тој момент разбојникот излегол од продавницата и го натерал другиот кој бил со него да ги заменат јакните.

Дополнително маскиран со качулка и марама, се вратил во салонот и извадил пиштол со кој му се заканил на вработениот, побарал од него да ја отвори касата и ги одзел парите.

По овој настан, на 25 јануари годинава во непосредна близина на казино во Бутел обвинетиот со употреба на сила и сериозна закана по животот на една жена ѝ одзел на истата паричник во кој имало лични документи и 200 денари. Притоа вербално ѝ се заканувал за да ја принуди да му ги даде парите и сторил кривично дело тешка кражба.

Ценејќи дека и натаму се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител предложил на обвинетиот да му биде продолжена претходно определената мерка притвор, а лицето кое било со него во првиот настан е ослободено бидејќи не биле пронајдени докази дека е соизвршител во разбојништвото.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико