Обвиненија за 85 турски генерали по неуспешниот обид за државен удар | Правдико

Правдико

   

Обвиненија за 85 турски генерали по неуспешниот обид за државен удар

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турските правосудни власти поднеле обвиненија против 85 генерали и адмирали на војската, по неуспешниот обид за државен удар, додека неколку десетици сè уште се наоѓаат на распит, јавува турската државна агенција „Анадолија“.

578_106e2ccefb96910a575c995b1b539335_2966

По неуспешниот обид за пуч на 15 јули, во кој загинаа околу 300 луѓе, притворени се вкупно 103 генерали на турската војска, против кои се води истрага.

Меѓу обвинетите е и командантот на турските воздухопловни сили, генералот Ердал Остурк, кој призна дека дејствувал со намера да спроведе државен удар.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико