Обвинетите во „Тарифа“ се изјаснија за невини, СЈО бара осудителна пресуда | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Обвинетите во „Тарифа“ се изјаснија за невини, СЈО бара осудителна пресуда

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинетите Дејан Бошковски, Методиј Стојменовски и Ненад Ѓорѓовски во случајот на СЈО „Тарифа“ на денешното рочиште се изјаснија за невини, а обвинителите на СЈО бараат осудителна пресуда.

Предметот „Тарифа“ со новиот распоред на судења и е доделено на судијката Софче Гаврилова – Ефремова.

Според обвинителот од СЈО Трајче Пеливанов, доказите ќе докажат дека тројцата обвинети се сторители на кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

– Злоупотребата на службената положба не е наивно кривично дело и не може да биде толериран – рече Пеливанов и додаде дека очекува Судот да донесе осудителна пресуда.

Пеливанов истакна дека обвинетите ја злоупотребиле службената положба за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на АД ЕЛЕМ со што и причиниле имотна штета на компанијата од 456.560 евра.

Бошковски рече дека не се чувствува виновен и дека во ниту еден момент од неговото работење во АД ЕЛЕМ од октомври 2012 до септември 2016 година не ги прекршил законите. Тој во своето обраќање до Судот, рече дека верува оти ќе овозможи фер судење, бидејќи непрецизно и нејасно е зошто е обвинет.

Според обвинението на СЈО, обвинетите ја злоупотребиле службената положба и овластувањето при јавна набавка на софтвер – „ЕРП систем“. Тие му овозможиле на конзорциумот, кој подоцна го добил тендерот, да се квалификува во втората фаза на преговарање при јавната набавка, иако немал доставено комплетна документација.

Извор:Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико