Oбвинетите за крвавиот четврток не се чувствуваат виновни | Правдико

Правдико

   

Oбвинетите за крвавиот четврток не се чувствуваат виновни

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На денешното рочиште за насилниот упад во Собранието, кој се случи на 27 април минатата година, каде што сериозно беа повредени пратеници од тогашната опозиција, сите 31 обвинет, на чиј товар се става делото терористичко загрозување на уставниот поредок, се изјаснија за невини.

Меѓу обвинетите се поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, пратениците Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, како и организаторите на протестите Борис Дамовски, Владо Јовановски, Игор Дурловски.

Следното рочиште судијката Добрила Кацарска го закажа за 31 август, со што ќе почне доказната постапка, каде како први сведоци ќе се појават актуелниот министер Дамјан Манчевски и пратениците Фросина Ташевска-Ременски и Павле Богоески.

Судијката Кацарска за декември и јануари закажа 28 рочишта за овој случај.

Виктор Јованов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико