Обвинителот на САД го осуди нападот врз полицајците во Фергусон | Правдико

Правдико

   

Обвинителот на САД го осуди нападот врз полицајците во Фергусон

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американскиот државен обвинител Ерик Холдер, нападот врз двајцата полицајци во градот Фергусон го нарече неоправдан и одвратен. Во Фергусон од август се присутни тензии, откако полицаецот Дарен Вилсон го застрела невооружениот црн тинејџер Мајкл Браун.

3CAC5C81-167C-46D2-81E1-B397834B483C_w640_r1_s_cx0_cy1_cw0

Убиството предизвика протести низ целата земја поради прекумерната употреба на сила од страна на полицијата, особено кон црните луѓе. Вчера еден полицаец беше застрелан во лице, а друг во рамото во моменти кога протестот пред Одделот на полицијата во Фергусон беше растурен по оставката на шефот на полицијата.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико