Обвинителот во САД го покрена обвинението според сведочењето на Богоевски | Правдико

Правдико

   

Обвинителот во САД го покрена обвинението според сведочењето на Богоевски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американската комисија за хартии од вредност пред окружниот суд во Њујорк објави конечно обвинение против поранешните директори на „Маѓар Телеком“ за поткуп на македонски политичари.

24861golema

Како што пренесува порталот Нова, во него се вклучени и документирани тврдењата на екс-разузнавачот Слободан Богоески и неговите сознанија за коруптивната шема.

Комисијата посочува дека биле ветени 19,6 милиони евра на тогашниот премиер Владо Бучковски и на претставниците на ДУИ: Али Ахмети и Муса Џафери, но биле исплатени само 4,8 милиони евра бидејќи шемата била откриена.

Во центарот на обвинението се наоѓаат два тајни договори, протоколот за соработка каде се наведени отстапките кои политичарите ги ветиле и нон-пејперот, во кој е наведен поткупот.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико