Обвинителство утврдува евентуална кривична одговорност за смртта на тринаесетгодишното девојче | Правдико

Правдико

   

Обвинителство утврдува евентуална кривична одговорност за смртта на тринаесетгодишното девојче

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинителството ќе ги истражува причините за трагичниот настан во општина Илинден, во кој вчера животот го загуби 13-годишно девојче, и ќе утврдува евентуална кривична одговорност.

 

 

Надлежен јавен обвинител издаде наредба за обдукција на починатото лице, како и насоки за прибирање дополнителни податоци. Побарани се информации за фирмата која ги изведувала градежните работи и за текот на градбата.

Во исто време, се прибираат податоци од инспекциските служби и од други надлежни органи за да се утврди евентуална кривична одговорност.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико