Обвинителството бара укинување на имунитетот на Марин ле Пен | Правдико

Правдико

   

Обвинителството бара укинување на имунитетот на Марин ле Пен

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Француското државно обвинителство побара од Европскиот парламент укинување на пратеничкиот имунитет на кандидатката за претседател од ултрадесничарскиот Национален фронт, Марин ле Пен, поради истрага за лажни работи кои ги извршувале нејзини соработници во Европскиот парламент.

Се наведува дека барањето било упатено кон крајот на минатиот месец, по што Марин ле Пен се повикала на парламентарен имунитет. Ле Пен тогаш одбила да се појави на сослушување кое истражителите го закажале за 10 март, пренесуваат француските медиуми.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико