Обвинителството достави Предлог за психијатриско лекување на мајката од Хиподром | Правдико

Правдико

   

Обвинителството достави Предлог за психијатриско лекување на мајката од Хиподром

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

obvinitelstvoОсновното јавно обвинителство – Скопје оформи предмет по поднесената кривична пријава од Министерството за внатрешни работи – СВР Скопје,  во врска со кривично  – правниот настан кога мајката го фрли својот шестгодишен син од четврти кат од зграда во населбата Хиподром.

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје, согледувајќи ги наодите од психијатриското вештачење на состојбата во која се наоѓала и се наоѓа осомничената, до Основниот суд Скопје 1 – Скопје достави Предлог за определување на мерка – Задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа од чл.63 од Кривичниот законик.

Препорачуваме

Партнери на Правдико