Oбвинителството ќе испитува дали Миленко Неделковски и други лица ширеле расизам и ксенофобија?! | Правдико

Правдико

   

Oбвинителството ќе испитува дали Миленко Неделковски и други лица ширеле расизам и ксенофобија?!

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје по допрен глас оформи предмет во врска со определени написи и коментари на социјалните мрежи, а со кои преку компјутерски систем во јавноста се шират расистички и ксенофобични материјали. Објавените текстови на социјалните мрежи се насочени кон пожарот во близина на Атина, Република Грција, во кој има и човечки жртви.

Јавното обвинителство ќе испитува дали преку пишувањето на коментарите и написите на социјалните мрежи е извршено кривично дело за кое се гони по службена должност. Следува преземање дејства со цел обезбедување докази за предметот. Воедно, ќе се утврдува идентитетот на лицата што преку објавување написи и коментари учествувале во ширењето на говорот на омраза.​

Јавноста реагира на социјалните мрежи по пишувањето на водителот Миленко Неделковски, кој на „Фејсбук“ објави: „Арно бог ви прави. Живи ве гори. Сите до еден да изгорите“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико