Обвинителството почна истрага за убиството на старецот во село Маково | Правдико

Правдико

   

Обвинителството почна истрага за убиството на старецот во село Маково

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Битола покренало истражна постапка против осомничениот за вчерашното убиство на 80-годишниот жител на мариовското село Маково, соопшти денеска јавното обвинителство.

stop-policija

Тој се товари дека по расправија со овчарски стап до смрт го претепал старецот.

„Осомничениот се товари дека пред селската продавница – кооперација во село Маково, општина Новаци, по вербална расправија, лишил од живот едно лице од истото село, така што со овчарски стап го удрил неколкупати во пределот на главата. Од ударот оштетениот добил повеќе повреди на главата, а по два-три часа починал во одделението за хирургија при Клиничката болница „Д-р Трифун Пановски“ во Битола“, стои во соопштението на обвинителството.

Надлежниот обвинител до судија на претходна постапка на основниот суд во Битола поднел барање за определување мерка притвор за осомничениот.

Според неофицијални полициски информации, старецот бил претапан до смрт од осомничениот, по бизарна расправија, по неколку чаши ракија, откако тој ја пофалил работата на специјалната обвинителка, Катица Јанева, и се порадувал на кривичното гонење на поранешните министри на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико