Обвинителството поднесе обвинение против новинарот Зоран Божиновски | Правдико

Правдико

   

Обвинителството поднесе обвинение против новинарот Зоран Божиновски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинителството за организиран криминал поднесе обвинение против новинарот Зоран Божиновски. Обвинителниот акт денеска е испратен до Кривичниот суд во Скопје.

hro-zoran-bozinovski-potpis

Притоа обвинителството бара да му се продолжи и притворот на Божиновски, кој веќе 3 месеци помина во притворското одделение во Шутка. Тој е обвинет за три кривични дела шпионажа, злосторничко здружување и уцена.

Божиновски беше дел од групата опфатена во првиот случај на шпионажа во земјава, но поради тоа што не беше во Македонија, по него беше распишана меѓународна потерница, а по неколку месеци Србија го екстрадираше Божиновски во земјава.

Неговиот адвокат Миле Петровски се уште го нема добиено обвинителниот предлог, но вели дека подготвува жалба против продолжување на притворот.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико