Обвинителството презеде мерки за објавените снимки | Правдико

Правдико

   

Обвинителството презеде мерки за објавените снимки

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Јавното обвинителство соопшти дека по однос на објавените снимки и други материјали за кои се коментира дека наводно потекнуваат од примена на посебни истражни мерки, издадени се наредби до надлежни органи за преземање мерки и дејствија со цел да се извршат проверки за да се соберат известувања за тоа кој, кога и на кој начин ги објавил материјалите, нивното потекло, како и сите други правно релевантни податоци, пренесува Макфакс.

12034baa-cce1-4018-a44a-3d762e54557d-110501938

Покрај ова, Основното јавно обвинителство Скопје ја известува јавноста дека кривичните пријави поднесени од СДСМ, Зоран Заев, Радмила Шеќеринска, Стево Пендаровски, Оливер Спасовски, Тито Петковски и Андреј Жерновски, се земени во работа.

Притоа се повикани подносителите на кривичните пријави, дел од нив се сослушани пред јавниот обвинител и во тек е преземањето и на други дејствија со цел да се соберат известувања и релевантни докази за одлучување по кривичните пријави, се вели во соопштението.

Викендов неколку медиуми објавија нови снимки од средбата на премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико