Обвинителството во Сеул бара 30 години затвор за екс претседателката | Правдико

Правдико

   

Обвинителството во Сеул бара 30 години затвор за екс претседателката

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинителството на Јужна Кореја денеска побара 30 години затвор за поранешната претседателка Парк Хеун-хје поради вмешаност во корупциски скандал.

Парк по масовните протести е смената и потоа уапсена во март минатата година под обвинение за примање мито, злоупотреба на службената положба и принуда. Парк е обвинета дека и дозволила на блиската пријателка да изнудува пари од компаниите.

Таа ги негира сите обвиненија.

Дел од овој скандал беше и синот на првиот човек на Самсунг Ли Џе-Јонг, кој поради болеста на неговиот татко неформално ја води компанијата, кој беше осуден на пет години затвор, за поткуп и други коруптивни дела.

Поранешната претседателка на Јужна Кореја и денеска не беше присутна на судската седница. Датумот за изрекувањето на пресудата доплнително ќе биде соопштен.

Ако судот потврди дека е виновна, Парк ќе биде трет осуден јужнокорејски претседател.

Другите двајца јужнокорејски претседатели се осуден за државен удар во 1979 година и за маскр над цивилите во 1980 година.

Извор: НОВАтв

Препорачуваме

Партнери на Правдико