Од 1 декември Австралија ќе им дозволи на целосно вакцинираните лица да влезат во земјата | Правдико

Правдико

   

Од 1 декември Австралија ќе им дозволи на целосно вакцинираните лица да влезат во земјата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австралија ќе дозволи целосно вакцинирани лица, кои ги исполнуваат условите, да влезат во земјата од 1 декември, без да аплицираат за изземање од патување, изјави денеска премиерот Скот Морисон.

Морисон исто така презема дополнителни чекори за да ги рестартира меѓународните патувања во Австралија, а од почетокот на декември ќе им дозволи и на целосно вакцинираните граѓани на Јапонија и Јужна Кореја да влезат во земјата.

Најголемите австралиски градови, Сиднеј и Мелбурн, ги отворија своите граници за меѓународните патници од 1 ноември иако олеснувањето на правилата за влез е од корист само за граѓаните што се враќаат и за постојаните жители.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико