Правдико

   

Од 1 декември во Србија стапува во сила доживотен затвор за убијци на деца

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Најрадикалните измени во Кривичниот законик на Србија, вклучително и нов вид кривична санкција – доживотен затвор, со кој се менува сегашната најстрога казна од 30 до 40 години, почнуваат да се применуваат од 1 декември.

Судовите ќе може да им изречат ваков вид казна, што не може да застари, само на идните сторители на најбрутални престапи, кои се извршени почнувајќи од гореспоменатиот датум, но не и на помлади од 21 година.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико