Од 1 јануари налепници за новорегистрираните возила | Правдико

Правдико

   

Од 1 јануари налепници за новорегистрираните возила

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

reg-tab-300x200Секое новорегистрирано возило од 1 јануари годинава добива налепница за извршена регистрација која задолжително се лепи на внатрешна или надворешна страна на возилото, со што визуелно ќе може да се утврди дека е регистрирано.

Налепницата за 2014 година е со црвена боја и на неа со римски броеви од I до XII се обележани месеците од календарската година.

Како што информираат од МВР, целта на ова новина е во насока на намалување на бројот на нерегистрирани возила кои учестваат во сообраќај на јавен пат.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико