Од 1 јануари слободно ќе се пуши марихуана во Калифорнија | Правдико

Правдико

   

Од 1 јануари слободно ќе се пуши марихуана во Калифорнија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Лиценцираните компании во Калифорнија може легално да почнат да произведуваат и продаваат марихуана за рекреативни цели, со почеток од 1 јануари.

Три агенции на американската држава ќе издадат вкупно 19 видови  дозволи на одгледувачи, продавачи, прозводители и дистрибутери.

Во секоја егенција работи припадник на силите за безбедност чијашто задача е да им оневозможи работа на оние кои немаат лиценца.

До сега се издадени нешто помалку од 200 привремени лиценци на компании.

Противниците и заговорниците на легализацијата се загрижени дали законот ќе се почитува.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико