Од понеделник сослушување на патниците и возачот од превртениот автобус | Правдико

Правдико

   

Од понеделник сослушување на патниците и возачот од превртениот автобус

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Од Основното јавно обвинителство во Велес соопштија дека од понеделник ќе го сослушаат возачот и патниците на автобусот кој се преврте на автопатот Велес – Скопје пред три дена. Во автобуската несреќа загина една жена, а 27 патници беа повредени.

Славица Темелковски, основен јавен обвинител при ОЈО Велес изјави дека чекаат возачот и патниците да се соземат од немилиот настан и најверојатно од понеделник сите ќе ги сослушаат, по што ќе се изврши вештачење и анализи во врска со настанот.

Според неа, потоа ќе можат да лоцираат кај кого е кривичната одговорност.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико